English
 
 
 
 
 
 
 

HAVUZ
 
 
İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi kampüs alanında bulanan eğitim havuzu, 4 adet 25 kişilik dersliği ve 50 kişi kapasiteli laboratuarıyla 10 yıldır Türk denizcilik camiasına hizmet vermektedir. Kapalı eğitim havuzu, 33 m boyu ve 17 m eniyle Türkiye’nin en büyük dalga yapabilme fonksiyonlu eğitim havuzudur:
 
 
Kapalı eğitim havuzu, 11 metre aralıklarla değişen üç farklı derinliğe(1,5 – 3 – 4,5 m) sahiptir. 4,5 m yüksekliğinde bir atlama platformuna ve her türlü kötü deniz şartlarını simüle edebilme imkanına sahip olan havuz, 1,5-2 metre arasında 3 değişik tip  dalga yapabilme özelliğiyle, İTÜ Denizcilik Fakültesinin hem kendi öğrencilerine yüzme eğitimleri ve denizde canlı kalma eğitimleri konusunda, hem de diğer deniz okullarının  eğitim gören öğrencileri ve Türk deniz ticaret  filosunda görev yapan tüm gemi adamlarının denizde canlı kalma eğitimleri kapsamındaki teori ve uygulamalı eğitimlerle ilgili konularda çok maksatlı olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Kapalı eğitim havuzu  kompleksi,  gemiyi terk gibi çok önemli bir acil durumda; gerek ıslak ve gerekse kuru terk yöntemlerine imkan vermektedir.Bu sayede öğrenci ve kursiyerlere gemiyi terk yöntemleri uygulamalı olarak gösterilebilmekte  ve deniz hayatının bir parçası olan acil durum ve tehlikelere karşı en iyi şekilde  hazırlanmaları  sağlanmaktadır.
 
 
Bünyesinde, Türkiye’nin denizde canlı kalabilme konusunda en uzman öğretim elemanlarını bulunduran  İTÜDF eğitim havuzu, eğitimli personeli ve tam teşekkülü ekipmanı ile geleceğin denizcilerini dünya denizlerinin zor koşullarına hazırlamaktadır. Unutulmamalıdır ki, denizde canlı kalabilmenin en önemli unsurları; bilgi, eğitim ve yeterli donanıma sahip teçhizattır.
 
 
İTÜ Denizcilik Fakültesi  kapalı eğitim havuzunda, denizcilik eğitimleri haricinde periyodik olarak düzenlenen scuba eğitimleri de verilmektedir. Bu kapsamda şimdiye kadar 70 öğrenci bir yıldız ve 10 öğrenci ise iki yıldız balık adam brövesi almaya hak kazanmıştır.
 
 

Sahil Cad. Tuzla/İSTANBUL
Tel:(+90) 0216 395 45 01 Belgegeçer:(+90) 0216 395 45 00