English
 
 
 
 
 
 
 

EĞİTİM GEMİLERİ
 
1) M/V AKDENİZ
M/V AKDENİZ Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Denizyolları İşletmesi tarafından, A.G.Weser firmasına, Bremen'de inşa ettirildi ve 1955 yılında servise kondu. Çift uskurla, 144.31 metre boyundaki gemi, her biri 3620 buhar beygir gücünde, M.A.N. yapımı iki dizel makine ile tahrikli, ilk halinde 19, ancak halihazırda 16 knot servis hızına sahip bir gemidir. Geminin orijinal durumundaki yolcu kapasitesi 82 birinci sınıf, 370 turist sınıf ve 554 koğuş tipi şeklindeydi. Gemi önce İzmir- İstanbul ve Karadeniz hattında düzenli seferler yaptı 1960' tan sonra, Pire, Napoli, Genova ve Marsilya üzerinden, zaman zaman da Beyrut ve İskenderiye'ye uğrayarak (Lübnan'da iç savaş çıkana kadar) 25 günlük İstanbul-Barselona seferleri yaptı . 1980'lerde, İstanbul kalkışlı kruvaziyer seferlere başladı. 1989-90'da yapılan bir yapısal değişiklikten sonra tüm yolcu kamaraları wc/duş ve sıcak-soğuk klima donatılmakla birlikte toplam yolcu kapasitesi 314'e düşürüldü. Gemi bu şekilde 2 Temmuz 1997 tarihinde yapılan bir protokolle İ.T.Ü Denizcilik Fakültesi'ne devredilinceye kadar kruvaziyer seferlerine devam etti ve o zamandan beri eğitim gemisi olarak hizmet yapmaktadır.

Laboratuvar Amacı
Fakültemiz öğrencileri için teorik olarak öğretilen bilgilerin gemi üzerinde fiili olarak uygulanması veya doğrudan yapılarak öğretilmesi amaçlanmıştır.

Laboratuvar Özellikleri
Bir gemide olması gereken tüm seyir cihazlarına, güverte donanımlarına ve bakım-onarım için gerekli ekipmanlara sahip bir tesistir.

Laboratuvar Kullanım Alanları
Genel olarak gemi yapısının tanıtımı.
Gemideki seyir cihazlarının tanıtımı.
Güverte donanımlarının tanıtımı.

Sektörel Fayda İmkanları
Gemiadamlarının sürekli eğitimlerinde pratik bilgilerin gözden geçirilmesi amaçlı kullanılmaktadır.

Laboratuvar Kapasitesi
Eğitmen sayısına bağlı olarak 5'er kişilik gruplar halinde 30 kişiye kadar aynı anda eğitim imkanına sahiptir.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Laboratuvar Amacı
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencileri için operasyon ve işletmeye yönelik kabiliyetlerinin pratik uygulamalar ile arttırılması amaçlanmıştır.
2) M/V SİSMİK 1

3) M/V HOPA ROMÖRKÖRÜ

4) M/V MARTI SERVİS TEKNESİ
 

Sahil Cad. Tuzla/İSTANBUL
Tel:(+90) 0216 395 45 01 Belgegeçer:(+90) 0216 395 45 00