Site Haritası   |  Takvim   |  İletişim   |  Üniversite

English
 
 
 
 
 
 
 

DEKANDAN KARŞILAMA MESAJI
 

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Web sayfasına hoş geldiniz.

Fakültemizin tarihçesi 5 Aralık 1884 Yılında İstanbul Heybeliada’ da bulunan ve Deniz Harp Okulunun bir bölümü olarak sivil Denizciliğimizin geliştirilmesi amacıyla kurulan "Leyli Tüccar Kaptan Mektebi " ne kadar uzanmaktadır. Yüksek Denizcilik Okulu olarak bilinen bu okul 1992 yılında İTÜ bünyesinde Fakülte olarak tekrar yapılandırılmıştır.

Fakültemiz eğitim Dilinin %30 İngilizce olması dolayısı ile İngilizce dil hazırlığı ve 4 yıllık fakülteden oluşmaktadır. %100 İngilizce programımız 2010-2011 ders yarıyılında başlamıştır. Fakültenin bünyesinde 2 aktif eğitim yapan ve 1 servis dersleri veren 3 bölüm bulunmaktadır. Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı, 1993 yılında başlayan yüksek lisans ve 2003 yılında buna ilave olan doktora programlarımız vardır. Bu programlarımız kanalı ile birçok tez yaptırılmış ve akademisyen yetiştirilmesine başlanmıştır. İlk mezunlarını gecen yıl veren ve uluslararası ortak lisans programları bünyesinde New York Devlet Üniversitesi ile birlikte yürütülen, eğitimin 1,5 yılının New York’daki Maritime College’de yapıldığı ve kısaca SUNY olarak adlandırılan bir lisans programımız da mevcuttur.

Simülatörler merkezimiz gerek öğrencilerimize, gerek sektör mensuplarına benzetişim modelleri kullanarak görsel eğitim vermektedir. Sürekli Eğitim Merkezimiz yolu ile STCW 7.03 kursları verilmektedir. Fakültemiz Türkiye'nin en büyük Yangın Eğitim Merkezine sahiptir. Dalga jeneratörlü bir eğitim havuzumuz mevcuttur. Mendireğimiz öğrencilerimize filika ve manevra eğitimi yapabilecek bir alan yaratmıştır. Bunların yanı sıra Akdeniz, MTA Sismik 1 gemimiz, Hopa römorkörümüz ve Martı servis teknemiz vardır.

Seyir ve Gözlem kulemizin inşası tamamlanarak seyir, meteoroloji, gemicilik laboratuvarları olarak kullanıma açılmıştır.

Altın Çıpa ödüllü ve bütün dünyada tanınan Fakültemiz mezunlarına çok cazip iş olanakları bulunmaktadır.

Web sayfamızı inceleyerek Denizcilik Fakültemizi yakından tanımanızı öneririm.

Prof.Dr.Nil Güler

İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı
 

Sahil Cad. Tuzla/İSTANBUL
Tel:(+90) 0216 395 45 01 Belgegeçer:(+90) 0216 395 45 00