Site Haritası   |  Takvim   |  İletişim   |  Üniversite

English
 
 
 
 
 
 
 

GEMİ MAKİNALARI İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ
Genel Bilgiler Akademik Personel Verilen Dersler
Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 
 
İTÜDF, İTÜ’nün Fakülteleri arasında en gençlerinden olup 1992 yılında kurulmuştur. Denizcilik Fakültesi 1884 yılında kurulan Yüksek Denizcilik Okulu’nun (YDO) devamıdır. Tuzla’da Marmara Denizine 400 m kıyısı bulunan 70.000 m2 lik yerleşim alanı üzerinde, 52 bağımsız binada eğitimini lisans/yüksek lisans/doktora düzeylerinde sürdürmektedir.

Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği Bölümü’nde 1 yıllık İngilizce Hazırlık ve 4 yıllık lisans eğitimini takiben mezunlar İTÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği Lisans Diplomalarını alırlar.

Eğitim Türk ticari denizcilik eğitimi ananeleri doğrultusunda ast-üst ilişkilerini içerir. Eğitim, üniformalı olup kız ve erkek öğrenciler içindir.

Öğrenciler, eğitimlerinin bir bölümünü M/V AKDENİZ (148m boy, 18.6m genişlik, 7864 groston) İTÜDF’sinin 350 öğrenci kapasiteli eğitim/laboratuvar gemisinde yaparlar. TC Denizcilik Simülatörler Merkezi, TC Deniz Güvenliği Eğitim Merkezi İTÜDF Tuzla Yerleşkesindedir.

İTÜDF, Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütünde (IMO) 162 ülkenin Denizcilik Eğitiminin başkanlığını Türkiye adına yapmaktadır. Ayrıca 5 kıtadan 48 ülkenin Denizcilik Üniversiteleri ve öğrencileri Birliğinin de (IAMU/IAMUS) kurucu başkanlığını yapmıştır. Mezunlarının dünyanın 162 ülkesinde tanındığı İTÜDF, Kariyer Ofisi aracılığı ile her mezununa çok cazip şartlarda Uluslararası/Ulusal filolarda iş bulma imkanı vermektedir.

Bölümünün geniş bir akademik kadrosu vardır. İTÜ Denizcilik Fakültesi, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü’ne her yıl 55 öğrenci alınmaktadır.
 

Sahil Cad. Tuzla/İSTANBUL
Tel:(+90) 0216 395 45 01 Belgegeçer:(+90) 0216 395 45 00